ایده­ های کسب­ وکار

 

ایده­ های کسب­ وکار

معرفی راههای برای ایجاد ایده کسب و کارهای جدید

  • تعمیر،نگهداری و اجاره­ دوچرخه

برای این کسب و کار باید محلی را برای نگهداری و در مواقعی رفع ایرادات دوچرخه­ ها داشته باشیم. بخشی از مردم تنها دوچرخه­ های خود را برای تعمیرات به این مراکز می­دهند، اما افراد زیادی هستند که از این مراکز دوچرخه اجاره می­کنند و این منبع اصلی درآمد در این کسب و کار است.بعلاوه اگر در روزهای آخرهفته نیز فروشگاه مشغول به کار باشد، مشتریان علاقه­ مند بیشتری را جذب خواهیدکرد.

  • ارائه­ طرح­ کسب ­وکار

با بررسی وضعیت مالی، اوضاع بازار و علاقه­مندیهای مشتری، پیشنهاد طرح کسب­وکار را ارائه می­دهد. در این کسب­وکار، شرکت سرویس­دهنده، اصلی­ترین سرمایه­گذاری خود را بر پایه­ی خواسته­ی مشتری قرارمی­دهد. برای این کار، دو راه داریم:

می­توان به مشتریان فایل الکترونیکی(مانند نام ­کاربری)، دادکه از آنجا امکان دسترسی به سرویس را داشته باشند.  یا  طرح­های کسب­ وکار را روی فایل(کتبی)، در اختیار مشتریان قرار دهند.

داشتن تعدادی طرح به عنوان نمونه برای نشان دادن به مشتریان و جلب اطمینان آنها برای پیشبرد کار مناسب است.

  • سرویس­های نظافتی

این از دسته کسب­وکارهایی است کخ معمولا موقعیت­های کاری فراوانی دارند. می­توان برای این کار روی محیط­های کوچک تمرکز کرد و یا مشتریان را به یک یا دو بخش عمده تفکیک کرد. دفاترکاری، رستوران­ها و منازل جز اصلی­ترین بخش کاری در این بخش می­باشند. اگر در یک شرکت نظافتی چندین بار کار خود را به­درستی انجام دهید، پس از مدتی نیازی به هزینه­های اضافی برای تبلیغات نخواهید داشت. چراکه مشتریان ماهیانه­ی ثابت خود را خواهند داشت.

  • تعمیرات کامپیوتر

برای این کسب­وکار باید روی نرم­افزارهای کاربردی که کاربران به آنها نیاز دارند، تسلط داشته­باشید. مانند نرم­افزارهای پردازش کلمات، ویرایش تصاویر، ایمیل و طراحی امنیت کامپیوتر. همچنین آشنایی با کار با عوامل محیطی وابسته به کامپیوتر مانند پرینتر و اسکنر. آشنایی کامل با ISPهای مورداستفاده در محدوده­ی شما.

معرفی خودتان به عنوان فردی مسلط به رفع نیازهای کامپیوترهای شخصی بسیار موثر است.

  • تعمیرات وسایل الکترونیکی

این کسب­ وکار، شبیه به تعمیرات کامپیوتر که پیش­تر به آن پرداختیم، می­باشد؛ با این تفاوت که علاوه ­برآشنایی با قطعات کامپیوتری، باید با تمامی قطعات الکترونیکی دیگر نیز آشنایی داشت. در این کسب­ وکار تعمیرات قطعات الکترونیکی کوچکتر، باعث جذب مشتریان بیشتر می­شود.

  • متخصص واردات/صادرات

برای کسی که تا به­ حال چنین کاری نکرده ­است، پروسه یادگیری، نسبتا طولانی­ ترخواهدبود. برای یادگیری بایستی از اصول اولیه و ابتدایی آن شروع به کار کرد. همچنین می­توان از تجربه و آموزش­های دیگران نیز استفاده ­کرد که این خود به تنهایی می­تواند منجر به اولین تجربه­ کاری شما گردد. اگر هم به همین طریق ادامه دهید ، احتمالا به سرعت کسب­و کار روبه رشدی پیداخواهیدکرد.

  • دکوراتور داخلی

در این کسب­وکار، باید ایده­های خود را با پیمانکارهای ساختمانی مطرح کنید تا به اجرا درآیند. این طرح برای کسانی که به تازگی خانه­ای را خریده­اند، اما از فضای داخلی آن رضایت ندارند، کاربرد دارد تا فضای داخلی را به طوری که می­خواهند، چینش کنند.در این­ کسب­وکار معمولا تیم اجرایی پرسشنامه­ای درباره­ی المانهای اصلی در منزل برای پاسخدهی مشتری به آنها دارند. سوال­هایی مانند اینکه کاربرد هراتاق چیست؟ ، تعداد فرزندان؟ ، میزان نور و روشنایی در اتاقهای مختلف؟

  • طراحی سایت

دوره­ های آموزشی زیادی برای فراگیری زبان­های طراحی سایت وجود دارد که می­تواند آموزشهایی درباره­ جزئیاتی مانند سیستم­های خرید بانکی و راهکارهای امنیتی در سایت داشته باشد. همچنین برای این کار، محیطی که در آن مشغول به­ کار هستید نیز بسیار مهم است؛ چراکه سایت، تحت تاثیر از شرکتی است که برای آن کار می­کنید. مثلا دیزاین یا طیف رنگهای مورد استفاده در بخش­های مختلف سایت متاثر از ایده و نظرات کارفرما خواهدبود.

  • عکاسی

عکاسی نیز می­تواند راهی برای ایجاد کسب ­وکار باشد. عکاسی شیوه­ های مختلفی دارد که هر کدام بازار کاری متفاوتی دارند. برای این کسب­ وکار، فرد می­تواند روی یک شاخه­ ی خاص از عکاسی متمرکز شود یا در چند بخش فعالیت داشته­ باشد. رایج­ ترین بخش کاری در این کار، عکاسی در جشن­های عروسی می­باشد.

عکاسی طیف گسترده­ای برای آموزش و کار دارد. از جمله­ آن پرتره افراد و خانواده، عکاسی از جشن­ها و مناسبت­ها، عکس کارت­ پستال یا وقایع خاص می­باشد.

درباره نویسنده

امیررضا اسدی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم.

نوشته‌های مرتبط

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *