ایده هایی برای راه اندازی کسب و کار قسمت ۱

 

ایده­ های کسب­ وکار

قصد داریم هر هفته ایده هایی برای راه اندازی کسب وکار به شما بدهیم. همه آن ها لزوما مربوط به فناوری اطلاعات نیستند اما فناوری اطلاعات یقینا می تواند به شما کمک کند. سعی کنید این ایده ها را با فرصت هایی که فناوری اطلاعات برای شما به وجود می آورد ادغام نمایید.

  • تعمیر،نگهداری و اجاره­ دوچرخه

برای این کسب و کار باید محلی را برای نگهداری و در مواقعی رفع ایرادات دوچرخه­ ها داشته باشیم. بخشی از مردم تنها دوچرخه­ های خود را برای تعمیرات به این مراکز می­دهند، اما افراد زیادی هستند که از این مراکز دوچرخه اجاره می­کنند و این منبع اصلی درآمد در این کسب و کار است.بعلاوه اگر در روزهای آخرهفته نیز فروشگاه مشغول به کار باشد، مشتریان علاقه­ مند بیشتری را جذب خواهیدکرد.

  • ارائه­ طرح­ کسب ­وکار

با بررسی وضعیت مالی، اوضاع بازار و علاقه­ مندیهای مشتری، پیشنهاد طرح کسب­ وکار را ارائه می­دهد. در این کسب­ وکار، شرکت سرویس­دهنده، اصلی­ترین سرمایه­ گذاری خود را بر پایه­ی خواسته­ی مشتری قرارمی­دهد. برای این کار، دو راه داریم:

می­توان به مشتریان فایل الکترونیکی(مانند نام ­کاربری)، دادکه از آنجا امکان دسترسی به سرویس را داشته باشند.  یا  طرح­های کسب­ وکار را روی فایل(کتبی)، در اختیار مشتریان قرار دهند.

داشتن تعدادی طرح به عنوان نمونه برای نشان دادن به مشتریان و جلب اطمینان آنها برای پیشبرد کار مناسب است.

  • سرویس­های نظافتی

این از دسته کسب­ وکارهایی است کخ معمولا موقعیت­های کاری فراوانی دارند. می­توان برای این کار روی محیط­های کوچک تمرکز کرد و یا مشتریان را به یک یا دو بخش عمده تفکیک کرد. دفاترکاری، رستوران­ها و منازل جز اصلی­ترین بخش کاری در این بخش می­باشند. اگر در یک شرکت نظافتی چندین بار کار خود را به­درستی انجام دهید، پس از مدتی نیازی به هزینه­های اضافی برای تبلیغات نخواهید داشت. چراکه مشتریان ماهیانه­ی ثابت خود را خواهند داشت.

  • تعمیرات کامپیوتر

برای این کسب­ و کار باید روی نرم­افزارهای کاربردی که کاربران به آنها نیاز دارند، تسلط داشته­ باشید. مانند نرم­ افزارهای پردازش کلمات، ویرایش تصاویر، ایمیل و طراحی امنیت کامپیوتر. همچنین آشنایی با کار با عوامل محیطی وابسته به کامپیوتر مانند پرینتر و اسکنر. آشنایی کامل با ISP های مورداستفاده در محدوده­ی شما.

معرفی خودتان به عنوان فردی مسلط به رفع نیازهای کامپیوترهای شخصی بسیار موثر است.

درباره نویسنده

امیررضا اسدی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم.

نوشته‌های مرتبط

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *