معرفی دات نت نیوک

 

معرفی سیستم مدیریت محتوا و  توسعه سایت دات نت نیوک ( DotNetNuke)

net. راهکار مورد استفاده در بسیاری از سازمان های جهان از جمله سازمان های دولتی است. واحد های فنی بیشتر سازمان ها به زبان های  c# ٬ ASP و  VB.net مسلط هستند  و تغییر این رویکرد برای اکثر سازمان ها امری خوشایند نیست.  اما مزیتی که در مقابل وجود دارد این است که پروژه های بسیاری تحت PHP به صورت متن باز وجود دارند.

در سمت ویندوز نیز DotNetNuke یک راهکار متن باز  و پر طرفدار برای مدیریت محتوا و توسعه سایت است که طرفداران زیادی دارد. لازم به ذکر است این سیستم به زبان فارسی نیز ترجمه شده است.

مدیریت امنیت سایت در DotNetNuke:

حساب کاربری Host و Administrator

تفاوت اصلی بین این دو نقش زمانی محسوس است که قصد راه اندازی و پشتیبانی چند پرتال با یکبار نصب Dotnetnuke را داشته باشید. شخصی که با نام کاربری Host وارد سایت می‌شود، می‌تواند تنظیمات مربوط به میزبانی سایت‌ها همچون بهای اولیه راه اندازی پرتال، میزان فضای اختصاص یافته برای هر پرتال، مدت زمان فعال بودن سایت‌های دمو و نظیر آن را مدیریت نماید. این کاربر همچنین به لیست تمام پرتال‌ها به همراه اطلاعات اختصاصی مربوط به هرکدام دسترسی داشته و می‌تواند هر یک از پرتال‌ها را حذف، پیکربندی یا ویرایش نماید. لاگین به سایت با نام کاربری Administrator این امکان را برای کاربر فراهم می‌آورد تا بتواند تنظیمات و پیکربندی مربوط به پرتال خود را بطور کامل مدیریت نماید. این کاربر می‌تواند قسمت‌های مختلف پرتال خود را ویرایش، پیکربندی و یا حذف نماید اما به سایر پرتال‌های موجود در این هاست دسترسی نخواهد داشت.

نقش‌های امنیتی و محتوای سایت

پرتال Dotnetnuke این امکان را برای مدیر سایت فراهم کرده که بتواند نقش‌های مختلف را تعریف کرده و این نقش‌ها را به گروه‌های کاربری مختلف انتساب دهد. نقش‌هایی نظیر اعضاء سایت، مشترکین، مدیران انجمن و … نمونه‌هایی از این نقش‌ها می‌باشند. بنابراین مدیر سایت می‌تواند مجوز ویرایش را به گروه‌های مد نظر خویش اعطا نماید. وقتی کاربری با نام کاربری خود وارد سایت می‌شود می‌تواند قسمت‌هایی را که مجوز ویرایش دارد، ویرایش نماید. این مجوز می‌تواند مربوط به امکان ویرایش کل پرتال، یک صفحه از پرتال و یا حتی یک ماژول از صفحه‌ای خاص باشد. همچنین هر کاربر ممکن است در بیش از یک گروه کاربری قرار گرفته باشد. در اینصورت این کاربر می‌تواند قسمت‌هایی که بنابر گروه کاربری در آن قرار دارد را ویرایش نماید.

گزارش سایت Log

گزارشگر سایت این امکان را برای مدیر سایت فراهم می‌آورد تا بتواند هر دو گروه افرادی که بدون عضویت از سایت بازدید نموده‌اند و یا اعضاء سایت را تجزیه و تحلیل نمایند. این قسمت گزارش‌های مفیدی نظیر: صفحات محبوب‌گاه، تعداد بازدید یک صفحه در روز، بازدید صفحه در یک ساعت، تعداد بازدید صفحه در هفته، بازدید صفحه در ماه، آمار ورود و خروج کاربران، عضویت کاربران بر اساس کشور، عضویت کاربران بر اساس تاریخ را برای مدیران سایت ارائه می‌دهد.

مدیریت فروشندگان و تبلیغ دهندگان

پرتال Dotnetnuke بخشی را جهت مدیریت تبلیغات و اشخاصی که قصد نمایش تبلیغات خود در پرتال را دارند را در نظر گرفته‌است. مدیر سایت به کمک این بخش می‌تواند اطلاعات فردی و تماس با شخص تبلیغ دهنده و آبجکت‌های تبلیغاتی (بنرها، فایل‌های فلش، تصویر و …) را درون پرتال ذخیره کرده و گزارش دقیق از تعداد نمایش، هزینه نمایش تبلیغات به ازاری هر بار نمایش یا دوره زمانی خاص را مشاهده نماید.

ارسال ایمیل

برنامه ارسال ایمیل بکار رفته در پرتال Dotnetnuek امکان ارسال ایمیل از طریق پرتال برای اعضاء سایت به تفکیک گروه‌های کاربری، نقش و یا افراد خاص را فراهم می‌آورد.

خبرنامه

ماژول خبرنامه امکان ارسال خبرنامه به گروه‌های کاربری یا اعضاء خاصی را فراهم می‌آورد. این خبرنامه‌ها با فرمت HTML ایجاد و ارسال می‌شوند و می‌توانند برای استفاده‌های بعدی بایگانی شوند.

ماژول‌های قدرتمند

در سایت Dotnetnuke ماژول آمار کاربران، اطلاعات متنوعی را از اعضاء سایت نظیر: جزئیات عضویت سایت و افراد آنلاین (اعضاء و بازدید کنندگان) را نمایش می‌دهد. ماژول بازخورد امکان ارسال پیام توسط اعضاء یا بازدیدکنندگان به مدیران سایت را فراهم می‌آورد. ماژول حساب کاربران امکان افزودن، ویرایش یا حذف مشخصات کاربران را فراهم می‌آورد. ماژول نظرسنجی امکان برگزاری یک نظرسنجی آنلاین را فراهم می‌آورد. و نهایتاً ماژول تماس‌ها که اطلاعات مربوط با نحوه تماس با شخص، گروه یا یک تیم را ذخیره می‌نماید.

منبع نوشته : wikipedia

درباره نویسنده

امیررضا اسدی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم. PSN,Xbox,Fortinte:AmirFedora

نوشته‌های مرتبط

2 Comments

  1. Pingback: معرفی دات نت نیوک (NET NUKE.) | زوپینی ایران|فروشگاه اینترنتی

  2. Pingback: مديريت نقش ها و گروه هاي كاربري در دات نت نیوک – سایت تفریحی و سرگرمی نان و نمک

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *