۷۵ درصد سازمان های جهان به دنبال تحلیل Big Data

 

داده‌های عظیم، ابر داده، بزرگ‌داده یا داده‌های بزرگ ( Big data) اصطلاحی است که به مجموعهٔ داده‌هایی اطلاق می‌شود که مدیریت، کنترل و پردازش آنها فراتر از توانایی ابزارهای نرم‌افزاری در یک زمان قابل تحمل و مورد انتظار است.

داده های بزرگ به یکی از اولویت‌های اصلی سازمان‌های بزرگ تبدیل شده‌اند و کسب‌ و کارها با تعریف پروژه‌های بزرگ سعی دارند به صورت گسترده‌تر آنها را مورد استفاده قرار دهند.

به گزارش ZDNET، بررسی جدید انجام شده در مرکز تحقیقاتی گارتنر نشان داد سرمایه‌گذاری سازمان‌های بزرگ طی ماه ژوئن از سال جاری میلادی در حوزه کلان داده‌ها سیر صعودی را دنبال کرده است و بر این اساس پیش‌بینی می‌شود روند مذکور تا پایان سال ۲۰۱۵ به همین شکل ادامه داشته باشد.

در این بررسی ۴۳۷ سازمان حضور داشتند و کارشناسان در پایان دریافتند سه‌چهارم آنها برنامه‌هایی را برای در اختیار گرفتن ابزارهای تحلیل کلان داده ظرف دو سال آینده پیش می‌برند. این رقم نسبت سازمان‌هایی که در سال ۲۰۱۴ برای استفاده از سیستم‌های کلان داده ابراز آمادگی کردند رشد ۳ درصدی را نشان داد.

سازمان‌ها برای استفاده از کلان داده‌ها اهداف مختلفی را در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال استفاده از تجربیات مشتریان، توسعه فرآیندهای داخلی، دسترسی بیشتر به بازارهای هدفگذاری شده و کاهش هزینه‌ها از جمله اهدافی است که در جریان استقرار سیستم‌های تحلیل کلان داده به کار گرفته می‌شود.

Big Data

Big Data

بررسی قبلی نشان داد که در سال ۲۰۱۴ میلادی استفاده از تجربیات مشتریان مهم‌ترین هدف سازمان‌ها بوده است و در ۶۴ درصد موارد پروژه‌های کلان داده با این هدف به اجرا رسیده‌اند. کارآمدی فرآیندهای داخلی و دسترسی هرچه بیشتر به بازارهای هدف نیز هم‌اکنون اهمیت زیادی دارند که ۴۷ درصد از سیستم‌های مستقر شده کلان داده‌ها به این موارد اختصاص میابد.

البته همزمان با افزایش به کارگیری کلان داده‌ها، نیاز سازمان‌ها به قابلیت‌های امنیتی هم بیشتر شده است. در حالی که قابلیت‌های امنیتی تا سال قبل ۱۵ درصد ابزارهای داخلی سازمان‌ها را شکل می‌داد این رقم هم‌اکنون ۲۳ درصد شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *